Blog

Pamiątki z Islandii

Niestety, ale islandzki rynek pamiątek również dopadły Chiny – nawet te, na których napisane jest „Made in Iceland”. Jednak wciąż jest pewien wybór w pamiątkach, które faktycznie pochodzą z Islandii. W większości są to islandzkie smakołyki, ale także kosmetyki i ubrania. Oto ich przegląd.

Produkty spożywcze

W tej kategorii wymieniam najwięcej pamiątek, ponieważ islandzkich produktów spożywczych jest do spróbowania całkiem dużo. Najbardziej turystycznym smakołykiem będzie oczywiście sfermentowany rekin, ale przejdźmy jednak do tych bardziej jadalnych produktów.

  • Skyr – tradycyjny islandzki wyrób mleczarski wysokoproteinowy, który najbliżej podobny jest do gęstego jogurtu. Wiem, że kilka lat temu również w Polsce pojawiły się skyry, ale niestety wcale one nie przypominają tego islandzkiego. Skyr kupisz w każdym sklepie spożywczym, choćby w Bonusie, który jest najtańszym dyskontem. Co więcej, możesz go kupić w najróżniejszych smakach, choć moim ulubionym jest waniliowy oraz z kawałkami mango firmy KEA. Równie wspaniałe są skyry firmy Isey Skyr. Jeżeli będziesz przejeżdżać przez miejscowość Slefoss, to znajduje się tam Isey Skyr Bar, czyli bar oraz wystawa muzealna poświęcona historii skyrów.
  • Hardfiskur (Harðfiskur) – suszone ryby, które również można kupić w każdym islandzkim sklepie spożywczym (ja kupuję w Bonusie). Jest to jeden z ulubionych przysmaków Islandczyków, a do wyboru są różne gatunki i tekstury suszonych ryb. Najpopularniejsze są dorsze i plamiaki, a moim zdaniem najwygodniejsze w jedzeniu są takie małe okrągłe w kształcie, trochę przypominające chipsy. Suszona ryba najlepiej smakuje z masłem i tak też najczęściej jedzą ją Islandczycy. Podróżując po Islandii w wielu miejscach można natknąć się na drewniane konstrukcje, na których właśnie suszone są ryby. Najbliżej Reykjaviku znajduje się przy drodze Krysuvikurvegur (nr 42).
  • Porosty islandzkie (Fjallagrös) – ilekroć jestem w Polsce, ogromnie zaskakuje mnie liczba reklam farmaceutycznych, które zachęcają do kupienia najróżniejszych suplementów z islandzkim porostem. I powiem ci, że wybór masz dużo większy niż my, to znaczy u nas porosty nie są tak reklamowane, natomiast powszechnie dostępne w wersji oryginalnej, czyli suszonej. I uważam, że właśnie opakowanie suszonych porostów islandzkich bardzo warto jest sobie z Islandii przywieźć. Można z nich robić napar do picia, lub dodawać skruszone porosty na przykład do owsianki, co nierzadko robią Islandczycy. Jeżeli natomiast chodzi o suplementy z porostem islandzkim, to jest jedna dosyć znana firma, która takowe produkuje – zarówno w kapsułkach, jak i syropach – i jest to firma Iceherbs. Porosty islandzkie oraz suplementy Iceherbs znajdziesz np. w sklepie Heilsuhúsið, który znajduje się w galerii handlowej Kringlan w Reykjaviku. Porosty islandzkie znajdziesz także w islandzkim alkoholu Fjallagrasa Icelandic Schnapps (jednak smakowo nie jest najlepszy, jest bardzo gorzki).
  • Tran – ciekawą i na pewno kolejną zdrową pamiątką z Islandii jest islandzki tran. Islandia z tranu z wątroby dorsza słynie i jest on powszechnie dostępny w sklepach spożywczych. Najpopularniejszą firmą jest Lýsi, która jest dostępna w Bonusie. Produkuje ona nie tylko pitny tran, ale także w kapsułkach. Inną znaną firmą produkującą tran o jeszcze lepszych właściwościach jest Dropi.
  • Sól – kiedy po raz pierwszy kupiłam do domu islandzką sól, zachwyciłam się jej kształtem. Płatki soli przypominające płatki śniegu. Do tego w pięknym metalowym opakowaniu, które od lat uzupełniam solą tej samej firmy, czyli Norður Salt. Kiedyś byłam nawet tam, gdzie jest ona produkowana, czyli na Fiordach Zachodnich. Jednak nie jest to jedyna islandzka firma produkująca sól. Również w tamtym regionie Islandii produkowana jest sól Saltverk (i również odwiedziłam produkcję tej soli) i jest ona produkowana z nieco bardziej turystyczną otoczką.
  • Kawa – Islandczycy są ogromnymi kawoszami i m.in. dlatego czasami nazywa się ich „Włochami północy”. Będąc w Islandii warto przejść się do choćby jednej islandzkiej kawiarni, np. Te og Kaffi lub Kaffitár. Moja ulubiona to Kaffitár Stórhöfða. W każdym razie można sobie też przywieźć kawę z Islandii i właśnie będzie to albo firmy Te og Kaffi, albo Kaffitár. Opakowania kaw znajdziesz choćby w sklepie Bonus, czy Kronan. Natomiast moim zdaniem najlepszą kawę w Islandii wypijesz w wietnamskiej kawiarni Trung Nguyen, która znajduje się w Reykjaviku.
  • Słodycze – Islandia produkuje mnóstwo swoich słodyczy. Głównymi producentami słodyczy są firmy: Nói Síríus, Freyja, Omnom, Góa. Moimi ulubionymi słodyczami (choć przyznam, że za bardzo nie przepadam za islandzkimi słodyczami) są: Hraun, Kropp i Eitt Sett z lukrecją.
  • Lukrecja – płynnie przechodzą do lukrecji, która jest bardzo częstym dodatkiem w islandzkich słodyczach. Ja polecam ją np. we wspomnianym powyżej Eitt Sett, ale także w Thristur (Sanbó Þristur). Można też kupić lukrecjowe żelki, czy drażetki (polecam Opal). Ponadto można też spróbować lodów z dodatkiem lukrecji, lub na pamiątkę kupić sobie na lotnisku lukrecjowy likier (również polecam Opal).
  • Pylsusinnep – tutaj myślę, że zaskoczenie, ponieważ raczej rzadko wymienia się islandzką musztardę, jako pamiątkę z tego kraju. Ja sama na to nie wpadłam, ale ostatnio, gdy leciałam do Polski mój przyjaciel poprosił mnie właśnie o islandzką musztardę (Pylsusinnem). Jakim wielkim moim zdziwieniem było to, że na lotnisku, przy lotniskowej restauracji można. było kupić tę musztardę! Po powrocie do Reykjaviku sama z ciekawości ją kupiłam (choć jasne, że nie raz miałam okazję ją wcześniej jeść) i powiem ci, że tak, naprawdę jest smaczna. Polecam!
  • Rugbraud (Rúgbrauð) – kolejny, bardzo islandzki pomysł na pamiątkę z Islandii, to islandzki żytni chleb, który tradycyjnie wypiekany był w gorącej ziemi. Najlepszy rugbraud kupisz w sklepie rybnym Hafið Spönginni, ale bez problemu znajdziesz również w sklepie Bonus, czy innych islandzkich sklepach spożywczych. Jeżeli jesteś turystą, który wybiera się na najsłynniejszą w Islandii trasę turystyczną, czyli Złoty Krąg, to polecam ci wybrać się na krótką wycieczkę organizowaną w Laugarvatn (Laugarvatn Fontanna), gdzie będziesz mieć szansę zobaczyć, jak tradycyjnie piecze się chleb w gorącej od źródeł geotermalnych ziemi. A następnie go posmakować, a gwarantuję, właśnie taki jest najlepszy na świecie!
  • Plokkfiskur – to jedno z najpopularniejszych rybnych dań, które możesz posmakować w Islandii. Możesz też je przywieźć, ponieważ pakowane jest w hermetycznie pakowanych torebkach. Plokkfiskur to danie z białej ryby (dorsza) i ziemniaków, do którego często podaje się wspomniany powyżej chlebek rugbraud.
  • Alkohole – a teraz dla tych, którzy lubią próbować alkohole świata. Brennivin (Brennivín) to islandzka wódka ziemniaczana o kminkowym aromacie. Tradycyjnie podaje się do niej kawałeczki sfermentowanego rekina (hákarl). Natomiast jeżeli chodzi o piwa, to jest w czym wybierać: Víking, Einstök, Gull, Snorri).
  • Malt – charakterystycznym dla Islandii produktem spożywczym jest napój słodowy Malt (np. Maltextrakt). W sklepach znajdziemy go przez cały rok, jednak na święta (zimowe i wiosenne), jest on mieszany z napojem Appelsín. Jest to napój typu Fanta, który też dostaniemy w Islandii przez cały rok. Dlatego można kupić je oddzielnie i samodzielnie zmieszać w domu, i w ten oto sposób spróbować jednego z najbardziej ulubionych przez Islandczyków napojów gazowanych, czyli Malt og Appelsín.
  • Arktyczny tymianek – jest to jedno z najbardziej popularnych islandzkich ziół, które można traktować jako przyprawę do dań lub też z którego można robić napary do picia. W Islandii można kupić arktyczny tymianek w formie przyprawy, a także w mieszankę tymianku z porostem gotowych do zaparzenia.

Odzież

  • Lopapeysa – najbardziej oczywistym produktem z tej kategorii, jest oczywiście lopapaeysa, czyli islandzki sweter wykonany z islandzkiej wełny lopi. Lopapeysa najczęściej kojarzy się z charakterystycznym, obszernym na dekolcie, islandzkim wzorem, jednak te mogą mieć różne wariacje. Islandzki sweter jest jedną z najdroższych pamiątek, na którą jednak warto się zdecydować, ponieważ jest to zakup na lata, jak nie na całe życie. Islandzka wełna charakteryzuje się doskonałymi właściwościami – jest mocna, odporna na woda, izolująca, zapewniająca ciepło, a do tego pięknie połyskująca. Lopapeysę najlepiej kupić w jakimś lokalnym sklepiku, gdzieś po drodze w trakcie podróży. W Reykjaviku można udać się na pchli targ Kolaportid (Kolaportið), gdzie jeszcze można znaleźć ręcznie wykonywaną lopapeysę. Lopapeysę można także kupić w sklepie Icewear, jednak jest on produkowany maszynowo i niekoniecznie w Islandii…
  • Włóczka wełny lopi – a dla tych, którzy dziergają samodzielnie, serdecznie polecam zakupienie sobie włóczek wełny lopi, które dostępne są np. w sklepach Hagkaup, czy A4 w Reykjaviku.
  • Czapka 66°North – jednym z najbardziej populanrych elementów garderoby Islandczyków jest zwykła czapka z logo popularnego islandzkiego sklepu sportowego 66°North. Ja w swojej kolekcji mam takie trzy i kupuję je co parę lat, kiedy wychodzi jakiś atrakcyjny dla mnie nowy kolor. Na blogu po lewej stronie widzisz nasze rodzinne zdjęcie i wszyscy mamy na sobie właśnie czaki z tego sklepu. Ubierając ją, wyglądasz jak typowy Islandczyk.

Inne

  • Magnesy, breloczki, figurki – typowych turystycznych ozdób Islandia ma całkiem dużo. W większości są to figurki trolli, a także breloczki do kluczy, magnesy, kubki, czy popularne wisiorki z runami.
  • Drewniane figurki ptaków – ja z tych wszystkich ozdób najbardziej lubię drewniane figurki islandzkich ptaków. Wyglądają one bardziej designersko, stylowo i oryginalnie na tle standardowych pamiątek. Najwięcej tego typu pamiątek znajdziesz przy głównej zakupowej ulicy Laugavegur w Reykjaviku.
  • Biżuteria – przede wszystkim ostrzegam przed biżuterią z lawy, ponieważ w zdecydowanej większości nie pochodzi ona z Islandii, a np. z Indonezji. Bardzo mało jubilerów podejmuje się wykonywania biżuterii z bazaltu, choć jego na Islandii nie brakuje. Zamiast taniej biżuterii wystawionej dla turystów, polecam zainteresować się islandzkimi jubilerami. Polecam zapoznać się z biżuterią sklepów Aurum oraz Orrifinn, które mają w swojej ofercie typowo islandzkie wzory.
  • Dekoracje świąteczne – innym pomysłem może być zakup islandzkich dekoracji światecznych, np. w sklepiku świątecznym w Reykjaviku lub Akureyri. Można w nich znaleźć typowo islandzkie dekoracje świąteczne, jak np. figurki, czy zawieszki na choinkę z jólasveinar, czyli islandzkimi Mikołajami.
  • Kosmetyki – często polecam wypróbowanie islandzkich kosmetyków, ponieważ ja sam z wielu jestem bardzo zadowolona. Zacznę standardowo, czyli od firmy Blue Lagoon, która produkuje słynną maseczkę z krzemionki Silica Mud Mask. Jedną z moich uluionych marek kosmetycznych jest Sóley i na niektórych kąpieliskach geotermalnych można skorzystać z ich kosmetyków. Ja uwielbiam ich mgiełkę do twarzy, a także żel pod prysznic. Trzecią firmą, którą warto znać jest Purity Herbs, z której najbardziej polecam najróżniejsze kremy do twarzy.
  • Książki – nie mogłabym nie zaproponować islandzkich książek, przede wszystkim tych związanych z przyrodą oraz legendami. Jest ogromny wybór w pozycjach anglojęzycznych. Warto przejść się do choćby do najpopularniejszej sieci księgarni Eymundsson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *