Blog

W czym Polska jest lepsza od Islandii?

Wszyscy, którzy nas śledzą, doskonale wiedzą, że Islandię kochamy całymi swoimi serduszkami. Jednak to nie oznacza, że patrzymy na nią przez różowe okulary, nie dostrzegamy jej wad i nie doceniamy Polski. Im częściej odwiedzamy swoją ojczyznę, tym bardziej przekonujemy się, że w wielu rzeczach wypada lepiej niż nasze ukochane miejsce na ziemi.

Jesteś na naszym blogu, a więc czytasz nasze indywidualne przemyślenia. Tak my odbieramy świat i jak najbardziej możesz się z naszymi spostrzeżeniami nie zgadzać. W każdym wypadku zapraszamy do dyskusji w sekcji komentarzy.

Zatem w czym Polska jest lepsza od Islandii?

👍 Podróżowanie po świecie – zdecydowanie dużo łatwiej jest podróżować po świecie z Polski niż Islandii. Pomimo tego, że mamy dużo połączeń do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Danii, to jednak podróżowanie nie jest tak przystępne, jak w naszej ojczyźnie. Polska wygrywa z samego jej położenia na mapie Europy (i świata). Masz wolny weekend? Proszę bardzo, możesz polecieć do Paryża, Rzymu, Londynu czy Oslo. Bezpośrednio, szybko i tanio. My za bilety lotnicze płacimy zdecydowanie więcej, podróżujemy dłużej i niestety prawie każda podróż wiąże się z przesiadkami i długimi oczekiwaniami na kolejny lot.

👍 Transport wewnętrzny – na Islandii nie mamy kolei, a połączenia autobusowe są w porównaniu do Polski bardzo ubogie. Do tego bilety autobusowe są naprawdę drogie, a nocne połączenia w stolicy wciąż są rzadkością. Podróż między miastami może być kłopotliwa i w zasadzie na Islandii nie ma życia bez samochodu. Często trzeba ratować się wewnętrznymi lotami, które również są kosztowne.

👍 Restauracje – W Krakowie mamy kilka swoich ulubionych knajpek (wegańskich i wegetariańskich), do których z radością chodzimy, kiedy odwiedzamy Polskę. I w ogóle w tej naszej ojczyźnie jest mnóstwo restauracji z bardzo różnorodną kuchnią, która czasami jakościowo jest świetna. W Islandii też mamy bardzo dobre restauracje, ale jeszcze żadna z nich nie skradła naszego serca (może dlatego, że nie jemy mięsa?). I tak wolimy gotować w domu – kiedy przeszliśmy na zdrow(sz)y tryb życia, to bardzo się wkręciliśmy w samodzielne pichcenie – ale czasem chciałoby się zjeść coś tak dobrego, jak np. w Krowarzywa. No i oczywiście, wyjście do restauracji naprawdę sporo kosztuje.

👍 Usługi na dowóz – masz ochotę na pizzę, chińczyka czy wspaniałe danie kuchni indyjskiej? Nie ma problemu – wyciągasz telefon, dzwonisz i zamawiasz. Do godziny masz w domu pyszne jedzonko. Tylko niekoniecznie w Islandii. W Polsce? Jasne! Tyle możliwości… natomiast w Islandii absolutnie wszystko (niekoniecznie jedzenie, bo również np. przewóz mebli) na dowóz jest albo horrendalnie drogie, albo niemożliwe, bo nie istnieje. Ten dział życia jest jeszcze do rozwinięcia.

👍 Dostępność produktów – w Polsce wybór wszystkiego jest ogromny. W Islandii niestety ograniczony. Jednak nie do końca możemy na to narzekać, ponieważ wyjściowe produkty są bardzo wysokiej jakości i zdecydowanie szybciej robimy zakupy tutaj niż w Polsce. Ale niestety przez izolację wyspy od reszty świata, nie wszystko mamy pod ręką. Wiele rzeczy musimy zamawiać, co wiąże się z kolejną dużą wadą życia w Islandii – pocztą.

👍 Poczta – mieszkając w Polsce okropnie narzekaliśmy na pocztę. I na kurierów również (może nie wszystkich, bo znajomy Tomek jest super! <3), ale niestety często mieliśmy różne dziwne sytuacje. W każdym razie, islandzka poczta to jakaś tragedia. OK, w urzędzie jest bardzo sympatycznie (jak to wszędzie w Islandii), ale jakość usług naprawdę średnia. Głównie dlatego, że na każdym kroku wciskają cło, jakieś podatki i nie wiadomo, co jeszcze. Nawet jeżeli paczkę przyśle ci mama, a w niej będą twoje stare używane rzeczy, to możesz za tą przesyłkę sporo zapłacić. Czasami też islandzka poczta gubi się jeżeli chodzi o adresy…

👍 Lekarze – na islandzką służbę zdrowia bardzo wiele osób narzeka. Wiadomo, każdy ma inne doświadczenia i raczej w tym byśmy nie chcieli generalizować, ponieważ akurat my mamy dobre doświadczenia, ale… Chcesz zrobić badanie krwi? Musisz iść po skierowanie. Jeden lekarz da ci je od ręki, a drugiego nie doprosisz, bo nie będzie widzieć powodów dlaczego masz je mieć zrobione. W Polsce wystarczy pójść do przychodni i po kilkunastu minutach jest już po wszystkim (z wynikami online po kilku godzinach), a w Islandii czasami jest to dosyć trudne do zrealizowania. Owszem, mogę islandzką służbę zdrowia za wiele rzeczy pochwalić, ale niestety nie jest nieskazitelna.

👍 Specjaliści – w Polsce znajdziesz dużo więcej osób wyspecjalizowanych w pewnych zawodach i w ogóle więcej zawodów. Laboratoria, specjaliści, naukowcy – to jest coś, w czym Polska przoduje. Oczywiście jest to oczywiste z racji tego, jak małą populację ma Islandia, a jak dużą Polska oraz z samego położenia geograficznego.

👍 Historia, kultura, zabytki – to jest coś, czym zachwycają się absolutnie wszyscy, którzy mieszkają i odwiedzają Polskę. Jestem ogromną szczęściarą, że wychowywałam się i studiowałam w Krakowie – przepięknym i tak historycznym polskim mieście. Żaden kraj na świecie mnie tak kulturowo jeszcze nie zachwycił (wyłączając Japonię, bo dla mnie prawie na równi) i naprawdę patrząc na naszą historię jestem mega dumna, że jestem Polką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *