Blog

Ile kosztuje przeprowadzka do Islandii? Ile wydajemy na opłaty?

Ile kosztuje przeprowadzka do Islandii i ile wynoszą podstawowe opłaty związane z życiem w tym kraju? W tym wpisie podaję konkretne kwoty – nasze wydatki bez ściemy. Jednak pamiętaj, że wszystkie opłaty zależą od konkretnego przypadku, bo emigracja i początki życia na wyspie mogą kosztować tylko bilet lotniczy (lub wcale) albo pochłonąć całe życiowe oszczędności. To zależy od sytuacji, pomysłu, wieku i szczęścia. W poniższych dziewięciu podpunktach podaję uogólnione koszty związane z przeprowadzką i początkami życia w krainie lodu i ognia.

Wstęp

Nasz przykład oraz kilku naszych polskich znajomych, którzy przeprowadzili się do Islandii, pokazuje, że każdego emigracja może kosztować bardzo różne kwoty. My w 2016 roku w emigrację zainwestowaliśmy 20.000 zł, kilka lat później jedni nasi znajomi zainwestowali w nią 30.000 zł, trzeci znajomi 100.000 zł, a czwartych kosztowała ich tylko bilety lotnicze. Niektóre kwoty są względne, inne takie same dla wszystkich. W tym wpisie wymieniam koszty, jakie ponosi się za podróż do Islandii, opłaty za samochód, mieszkanie, transport, lekarza, czy zakupy spożywcze. Mam jednak prośbę. Jeżeli również przeprowadziłeś/-aś się do Islandii, podziel się w komentarzu, ile mniej więcej kosztowała cię emigracja. Im więcej przykładów, tym lepiej! 🙂

Podróż na Islandię

Ile kosztuje podróż na Islandię? To zależy czy samolotem, czy promem. To zależy od liczby i wieku podróżnych oraz wielkości bagażu. Najpopularniejszym połączeniem z Polski do Islandii jest połączenie lotnicze tanią linią lotniczą Wizzair. Warszawę obsługuje również islandzka tania linia lotnicza PLAY, która jest dużo bardziej komfortowa od tej pierwszej. Bilet w jedną stronę dla jednej osoby z bagażem podręcznym i lżejszym rejestrowanym możesz kupić już za około 1.000 PLN. Natomiast jeżeli planujesz podróż morską (linia Smyril Line), to może cię ona kosztować około 5000-10.000 PLN (przykład dla rodziny 2+2 + samochód w kajucie z oknem i łazienką).

Nasz przykład: My do Islandii przylecieliśmy Wizzair. Za bilety w jedną stronę z dwoma dużymi bagażami rejestrowanymi zapłaciliśmy około 1.300 PLN.

Opłata za samochód

Na podróż morską w zdecydowanej większości decydują się osoby, które chcą do Islandii zabrać swój samochód. Ze sprowadzeniem samochodu wiążą się oczywiście konkretne procedury, przygotowanie odpowiednich dokumentów oraz poniesienie opłat. Samochód należy zarejestrować w Samgöngustofa, a koszt całej procedury wyliczany jest według ceny samochodu, kosztu transportu, emisji dwutlenku węgla (dlatego samochody elektryczne wychodzą dużo taniej) oraz z 24-procentowym podatkiem. Ostatecznie może to wynieść drugie tyle, ile wart jest samochód w Polsce, dlatego raczej opłaca się sprzedać swój samochód w Polsce i w Islandii kupić nowy.

Otwarcie konta bankowego

Otwarcie konta w islandzkim banku nic nie kosztuje, ale płaci się za kartę, choć w zależności od banku młode osoby mogą zostać z tej opłaty zwolnione. W każdym razie roczna opłata za kartę debetową wynosi około 1.000 ISK (≈32 PLN). Trzema najpopularniejszymi bankami w Islandii są: ÍslandsbankiArion banki oraz Landsbankinn.

Nasz przykład: Roczne utrzymanie naszych kart (debetowych i kredytowych) to koszt ≈25.000 ISK (≈795 PLN).

Wynajem mieszkania

Jeżeli nie masz wcześniej umówionego miejsca zamieszkania ze swoim pracodawcom (dużo osób przyjeżdżających do pracy sezonowej – np. do jakiegoś hotelu/pensjonatu – ma zagwarantowany pokój) lub nikogo na miejscu, kto przyjmie cię pod swój dach, to jedyną oficjalną opcją, aby zacząć mieszkać w Islandii, jest wynajęcie pokoju lub mieszkania w obiekcie hotelarskim. Jeżeli decydujemy się na miasto, Reykjavík, koszty wynajmu będą najwyższe. Miesiąc dla rodziny 2+1 lub 2+2 w wynajętym na Airbnb (lub Booking) mieszkaniu będzie kosztować przynajmniej 20.000-30.000 PLN.

Natomiast wynajmując mieszkanie poprzez islandzką agencję mieszkaniową (do czego konieczne jest posiadanie islandzkiego numeru identyfikacyjnego kennitala) w stolicy, comiesięczny koszt wynajmu będzie wynosić około 8.000-12.000 PLN. Do podpisania umowy potrzebne są również pieniądze na wpłacenie depozytu, czyli ubezpieczenia trygging, który zazwyczaj jest w wysokości dwóch czynszów. Do tego dochodzi jednorazowa opłata agencyjna (około 30.000 ISK, czyli ≈954 PLN), a także comiesięczne opłaty spółdzielcze (kilka tysięcy koron), czy rachunki za prąd i wodę, jeżeli nie zostały one ujęte w czynszu. Dla przykładu: jeżeli miesięczny wynajem mieszkania w Reykjavíku kosztuje 280.000 ISK (≈8.904 PLN), to pierwsza opłata będzie wynosić przynajmniej 880.000 ISK, czyli ≈29.000 PLN. Oczywiście można szukać czegoś tańszego i poza agencją mieszkaniową (np. niewielką półpiwnicę, czy pokój w dzielonym z innymi mieszkaniu), jednak należy pamiętać, że oszustów na islandzkim rynku mieszkaniowym nie brakuje.

Więcej: Wynajem mieszkania w Islandii

Nasz przykład: Kwota wynajmu każdego miesiąca delikatnie się różni, ponieważ jest zależna od inflacji – różnice są zazwyczaj kilkutysięczne. Nasz obecny rachunek (na październik 2023) za nasze wynajmowane mieszkanie (78m²) wynosi 326.160 ISK (≈10.371.31 PLN). Do tego opłata za wodę i prąd – w sumie ≈4.000 ISK (≈127 PLN).

Wyposażenie mieszkania

Standardowe mieszkanie w Islandii, które wynajmuje się poprzez agencję mieszkaniową, ma urządzoną łazienkę (prysznic lub wanna, umywalka z półką i lustrem, toaleta), kuchnię z piekarnikiem, sypialnię i dodatkowe pokoje z szafami. Zazwyczaj trzeba samodzielnie kupić lodówkę, zmywarkę, a także pralkę, suszarkę oraz meble w tym łóżka. Najpopularniejszymi i najtańszymi sklepami z wyposażeniem wnętrz są IKEA oraz Jysk. Kilka miesięcy temu nagrałam film o tym, ile kosztuje urządzenie się w Islandii:

Natomiast całe szczęście w Islandii (Reykjavíku) jest przynajmniej kilka sklepów second-hand, w których za naprawdę niewielkie pieniądze można zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze (oraz bardziej wymyślne) rzeczy do domu. Najchętniej odwiedzanym jest sklep Góði hirðirinn, który od niedawna mieści się w nowym budynku. Są też grupy facebookowe (np. Gefins, allt gefins!), na których mieszkańcy Islandii bardzo tanio sprzedają lub nawet oddają za darmo swoje rzeczy – nawet łóżka, materace, półki, komody, stoły, krzesła, garnki, sztućce i wiele innych rzeczy z różnych kategorii. Podsumowując: na podstawowe urządzenie swojego mieszkania uważam, że potrzebnych jest 5.000-10.000 PLN.

Transport

Samochód

Islandia nie jest wygodnym krajem dla osób, które nie mają prawa jazdy, ponieważ codzienne funkcjonowanie bez samochodu, nawet w obrębie miasta, jest bardzo uciążliwe lub nawet niemożliwe. Jednym z pierwszych zakupów, które dokonuje się po przeprowadzce do Islandii, jest zakup samochodu – nierzadko SUV z napędem na cztery koła. Używany samochód będzie kosztować przynajmniej około 1.000.000-3.000.000 ISK (ponad 30.000-90.000 PLN), a uzyskanie kredytu w pierwszym roku (lub dwóch latach) życia na wyspie może być niemożliwe. Utrzymanie samochodu również swoje kosztuje:

  • Paliwo (wrzesień 2023) ≈320 ISK/litr (≈10 PLN/litr),
  • Ubezpieczenie obowiązkowe samochodu ≈130.000-200.000 ISK (≈4.133-6.300 PLN) w ubezpieczalni (przykładowe firmy: VísSjóvaTM) – jednak tę kwotę możemy rozłożyć w ratach
  • Dodatkowe ubezpieczenia
  • Podatek drogowy, który płacimy dwa razy do roku i którego koszt zależy od rodzaju samochodu ≈ 30.000 ISK (≈954 PLN)
  • Wymiana oleju, co 8.000 km w autoryzowanym salonie ≈ 15.000 (≈477 PLN)
  • Wymiana opon ≈10.000-20.000/rok (≈318-636 PLN) (jedna nowa opona to koszt przynajmniej kilkunastu tysięcy islandzkich koron)
  • Dodatkowy serwis raz w roku – np. wymiana płynu hamulcowego i przednich tarczy hamulcowych w Toyocie ≈80.000 ISK (≈2544 PLN)

Więcej informacji: Vehicle insurance and road taxes

Autobusy

Drugą i w zasadzie jedyną inną opcją przemieszczania się po okręgu metropolitarnym (lub miastach/regionach Islandii) są autobusy Strætó. Dla osoby dorosłej jeden bilet w mieście kosztuje 570 ISK (≈18 PLN), nocny 1.140 ISK (≈36 PLN), bilet miesięczny 9.300 ISK (≈295 PLN), a roczny 93.000 ISK (≈2.950 PLN). Dzieci do 11 roku życia podróżują za darmo.

Nasz przykład: Przez pierwsze dziewięć miesięcy życia w Islandii korzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Następnie wynajmowałam firmowy samochód (Kia Picanto), który miesięcznie kosztował mnie ≈50.000 ISK (≈1.590 PLN) i do tego płaciłam za paliwo. Po kolejnych kilku miesiącach zrezygnowałam z samochodu, ponieważ Damian otrzymał samochód firmowy, który kosztuje go tylko podatek drogowy oraz paliwo po przekroczeniu karty paliwowej o wartości 50.000 ISK (≈1.590 PLN).

Telefon i Internet

Najpopularniejszą siecią telekomunikacyjną jest NOVA, która też jest najczęściej polecaną dla nowoprzybyłych. My również po przylocie do Islandii kupiliśmy kartę SIM firmy NOVA, ale byliśmy również klientami firmy Síminn oraz Vodafone. Najtaniej jednak wychodzi NOVA i w zależności od pakietu miesięczny koszt za telefon wynosi od 1.990 ISK do 7.590 ISK (≈63 PLN- 240 PLN). Z kolei internet światłowodowy to koszt około 10.000 ISK (316 PLN).

Nasz przykład: Telefon i Internet opłacaliśmy samodzielnie przez pierwszy rok życia w Islandii. Następnie opłaty te przejęła Damiana firma.

Wizyta lekarska

Niezależnie od tego, czy posiada się ubezpieczenie zdrowotne, czy nie, w Islandii za każdą usługę medyczną (oprócz opieki nad kobietą w ciąży) się płaci. Z ubezpieczeniem jednak jest taniej. Koszt wizyty w przychodni w godzinach pracy wynosi 500 ISK (≈16 PLN), a poza godzinami pracy 3.100 ISK (≈98 PLN). Koszt wizyty u lekarza w godzinach pracy wynosi 3.400 ISK (≈108 PLN), a poza godzinami pracy 4.500 ISK (≈143 PLN).

Więcej informacji: Służba zdrowia w Islandii.

Nasz przykład: Na opiekę medyczną rocznie wydajemy prawdopodonie ≈70.000 ISK (≈2225 PLN). Ja regularnie chodzę do kardiologa i wykupuję kosztowne leki na serce oraz co parę miesięcy wykonywane są u mnie badania diagnostyczne, dlatego na opiekę medyczną wydajemy dosyć dużo.

Zakupy spożywcze

Najtańszymi sklepami spożywczymi w Islandii są Bónus i Krónan. Nieco droższymi, ale równie często uczęszczanymi są Nettó i Hagkaup. Każdy sklep oferuje szeroki asortyment produktów i nawet kupując tylko w Bónusie, nie będzie nam niczego brakowało (przynajmniej z tych podstawowych rzeczy). Ile kosztują przeciętne zakupy spożywcze? Trudne pytanie, ponieważ każdy kupuje trochę co innego i w innych ilościach. Jedni tylko dla siebie, drudzy dzielą koszty z partnerem, a trzeci robią zakupy dla całej swojej rodziny. Jednak uogólniając, można powiedzieć, że za drobne rodzinne zakupy wyda się około 8.000 ISK (≈253 PLN). Myślę jednak, że dwa poniższe filmy, które nagrałam właśnie o cenach w islandzkich sklepach spożywczych, najlepiej zaprezentują islandzkie ceny:

Nasz przykład: Na jedzenie wydajemy bardzo różnie, a jest to uzależnione naszymi częstymi podróżami po wyspie. Wówczas często stołujemy się w restauracjach, które są kosztowne. Natomiast tak na oko powiedziałabym, że nasze zakupy spożywcze (+chemia) kosztują nas ≈250.000 ISK (≈8.000 PLN).

Podsumowanie

Tak prezentują się podstawowe koszty związane z emigracją i początkami życia w Islandii, ale w przypadku, kiedy osoba przeprowadza się samodzielnie i nie ma pomocy od drugiej osoby na miejscu; to znaczy nie ma zapewnionego miejsca noclegowego, pracy, wyżywienia, czy transportu. Zupełnie inaczej koszty rozkładają się, gdy np. przylatuje się do pracy sezonowej (np. w obiekcie hotelarskim na islandzkiej wsi), kiedy pracodawca gwarantuje nocleg, wyżywienie i sporadycznie samochód. Albo, gdy przylatuje się do rodziny czy przyjaciół, którzy pomagają w początkach życia na obczyźnie, co ogromnie odciąża finansowo. Przeprowadzka do Islandii może być naprawdę ogromną inwestycją finansową, ale… nie musi. 😉

P.S. O zarobkach oraz finansowych korzyściach wynikających z życia w Islandii będzie w kolejnym wpisie z tej serii.

Wersja wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *