Blog

Czy Islandia to kraj skandynawski?

Czy Islandię można określić jako kraj skandynawski? A może nordycki? Jeżeli zastanawiacie się, jak to w końcu jest z tą Islandią, którą jedni zaliczają do Skandynawii, a drudzy uważają, że to duży błąd, to poniższe informacje powinny rozjaśnić wam to zagadnienie.

Skandynawia

geograficznego punktu widzenia Skandynawia to Szwecja i Norwegia, ponieważ jest to nazwa półwyspu (Półwysep Skandynawski), na którym te dwa kraje leżą, chociaż część północnej Finlandii – której nie zaliczamy do Skandynawii – również znajduje się na tym półwyspie.

Jednak z politycznego i ekonomicznego punktu widzenia Dania jest również klasyfikowana jako kraj skandynawski. Dobrym na to przykładem są Skandynawskie Linie Lotnicze (SAS), które powstały w wyniku połączenia szwedzkich, norweskich i duńskich dawnych linii lotniczych. Warto również przypomnieć, że szwedzka Skania w przeszłości należała do Danii.

kulturowego punktu widzenia Szwecja, Norwegia i Dania są ze sobą powiązane historycznie oraz kulturowo. Sprawa staje się bardziej skomplikowana, ponieważ tak jak powyższe trzy kraje również Islandia jest z nimi powiązana historycznie i kulturowo. Wszystkie kraje mają wspólną mitologię (mitologia nordycka), posługują się językami o tych samych korzeniach (grupa języków północnogermańskich), główną wiarą tych krajów jest luteranizm, nazwy walut są takie same (korony) i na wszystkich flagach tych państw widnieje krzyż skandynawski (inaczej krzyż nordycki).

Islandia była pod rządami Danii (w szkołach dzieci wciąż uczą się języka duńskiego), a więc istnieją też bliskie powiązania polityczne. I również w życiu codziennym na Islandii bardzo widoczne są wpływy skandynawskie. Większość produktów pochodzi z krajów skandynawskich, styl życia przypomina ten skandynawski, a Islandczycy bardzo często podróżują do Danii. Mówią również, że czują się Skandynawami.

Co więcej, Islandia z krajami skandynawskimi jest powiązana również etnograficznie, ponieważ mieszkańcy Islandii są spokrewnieni ze Skandynawami.

Kraje nordyckie

Jeżeli chodzi o kraje nordyckie (czyli w dosłownym tłumaczeniu kraje północy), to są to: Szwecja, Norwegia, Dania, Islandia oraz Finlandia i wszystkie są członkami Rady Nordyckiej. Do Rady Nordyckiej dołączyły również: Grenlandia, Wyspy Owcze oraz Wyspy Alandzkie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się rozjaśnić, co to jest Skandynawia oraz kraje nordyckie i nie będziecie mieli problemu z nazewnictwem. Jednak powiemy wam w tajemnicy, że nas uszy nie kłują, kiedy słyszymy, jak ktoś określa Islandię Skandynawią. Przecież tyle ich łączy… 😉 Ale świadomość, wiedza i rozpowszechnianie prawidłowych informacji stawiamy na pierwszym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *