Blog

Przeprowadzka do Islandii – praktyczne informacje od Polaków

Przeprowadzka do Islandii

Artykuł ten powstał na prośbę naszych czytelników, którzy poprosili nas, abyśmy w prosty sposób przedstawili najważniejsze informacje, które powinna wiedzieć każda osoba, która przygotowuje się do emigracji na Islandię. Poniżej dzielimy się praktycznymi informacjami zaczerpniętymi ze stron islandzkich urzędów i placówek oraz naszymi poradami, które oparte są tylko i wyłącznie na naszych prywatnych doświadczeniach. Wpis ten jest na bieżąco aktualizowany.

Ten tekst jest taką ściągawką i podsumowaniem tego, co czeka osobę, która ma zamiar przeprowadzić się do Islandii. Natomiast do wielu podpunktów podaliśmy linki do wpisów, które rozwijają poszczególne zagadnienie.

Numer identyfikacyjny kennitala

Pierwszą rzeczą, którą należy się zainteresować jest to, w jaki sposób ma się zamiar uzyskać islandzki numer identyfikacyjny kennitala.

Kennitala to islandzki numer identyfikacyjny, który posiada każdy obywatel, rezydent i osoba zatrudniona na Islandii, a także wszystkie przedsiębiorstwa.

Bez tego numeru nie można podjąć legalnej pracy, otworzyć konta bankowego, wynająć mieszkania, wykupić ubezpieczenia, korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego i wielu innych, nawet zwykłych codziennych rzeczy. Przepisy dotyczące sposobu wyrobienia islandzkiego numeru kennitala na przestrzeni lat się zmieniają. W 2016 roku, czyli wtedy, kiedy my przeprowadziliśmy się do Islandii, można było wykupić ten numer w banku (co zresztą my sami uczyniliśmy), jednak dziś nie jest to możliwe.

Pobyt krótszy niż 3 miesiące

Jeżeli przylatuje się do pracy do Islandii na okres krótszy niż 3 miesiące, wówczas należy złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego (Skatturinn), który należy uzupełnić wraz z pracodawcą. W tym przypadku osoba stara się o systemowy numer identyfikacyjny kennitala (System ID No.). POBIERZ FORMULARZ RSK 3.30

Pobyt dłuższy niż 3 miesiące

Jeżeli planuje się przebywać na Islandii dłużej niż 3 miesiące, czyli np. przeprowadzić się do Islandii na stałe, to możliwości uzyskania numeru kennitala jest wiele, a to który sposób się wybierze, zależy od powodu pobytu na Islandii.

Jednak we wszystkich przypadkach należy uzupełnić WNIOSEK A-271, a także złożyć kopię paszportu lub dowodu osobistego, który ważny jest jeszcze przez co najmniej pół roku. Ponadto w większości przypadków opcjonalnie można złożyć również akt urodzenia oraz zaświadczenie o stanie cywilnym. Wniosek A-271 można złożyć jeszcze przed przybyciem do Islandii, ponieważ składa się go drogą elektroniczną, jednak nie będzie on rozpatrywany dopóki wnioskodawca nie wstawi się osobiście w biurze rejestracyjnym lub policji w celu potwierdzenia swojej tożsamości (potrzebny będzie paszport/dowód osobisty oraz dokumenty, które złożyło się we wniosku). Składając wniosek A-271 osoba ubiega się nie tylko o personalny numer identyfikacyjny kennitala, ale również o rezydenturę, dlatego trzeba mieć już swój stały islandzki adres zamieszkania.

Praca na Islandii

Gdzie szukać ofert?

Portale internetowe:

Grupy Facebookowe:

Warto również znać stronę islandzkiego Urzędu Pracy, czyli Vinnumálastofnun, na której również można znaleźć oferty pracy. Ponadto warto przeglądać islandzkie magazyny internetowe, ponieważ na nich też wrzucane są oferty pracy. Przykładem może być mbl.is oraz vísir.is. Pracy w wyszukiwarkach internetowych należy szukać pod hasłem ‘atvinna‘.

Inne sposoby:

 • szukanie ofert pracy na stronach internetowych interesujących nas firm – często są na nich oddzielne zakładki z ofertami pracy
 • pytanie znajomych o pracę – z polecenia często łatwiej dostać pracę
 • osobiste odwiedzenie interesujących nas firm i zapytanie o aktualne oferty pracy oraz pozostawienie CV (i listu motywacyjnego)
 • rozsyłanie CV (i listu motywacyjnego) do interesujących nas firm – ten sposób sprawdza się w przypadku szukania pracy sezonowej na Islandii

Kiedy szukać pracy?

Oczywiście zawsze to wszystko zależy i nie ma na to konkretnej odpowiedzi, ale w niektórych przypadkach zaobserwowaliśmy pewną tendencję:

 • zimą – kiedy szukamy pracy sezonowej w turystyce
 • końcem lata – kiedy szukamy stałej pracy w islandzkich firmach – wówczas dzieci wracają do szkół i poszukiwana jest nowa stała kadra

Dodatkowe informacje

 • starając się o pracę sezonową na Islandii warto zaznaczyć, od kiedy (i do kiedy) można podjąć pracę
 • w aplikacji podać islandzki numer telefonu
 • pracodawca może wymagać zaświadczenie o niekaralności
 • język angielski jest zaletą i na początku wystarcza do podjęcia typowej pracy fizycznej oraz w turystyce
 • język islandzki w większości przypadków będzie konieczny podczas starania się o pracę na wyższym stanowisku
 • należy podpisać umowę o pracę w języki, który się rozumie
 • w Islandii popularny jest system pracy 2-2-3 po 12 godzin oraz 5 dni w tygodniu po 8 godzin
 • przy każdej pensji wydawany jest dokument – pasek wypłaty – który zawsze należy dobrze przeanalizować
 • popularnymi branżami na Islandii są: turystyka i gastronomia (do czasu pandemii), budownictwo, przetwórnie rybne, mechanicy, elektrycy, fizjoterapeuci – aby rozeznać się na jakie zawody jest zapotrzebowanie warto na bieżąco sprawdzać oferty pracy
 • pensje otrzymuje się tylko i wyłącznie na islandzkie konto bankowe


Wynajem mieszkania na Islandii

Wynajem mieszkania lub tylko pokoju na Islandii można szukać na stronach agencji wynajmu lub samodzielnie np. poprzez szukanie na dedykowanych portalach internetowych, czy grupach facebookowych.

Oferty wynajmu mieszkań/pokoi:

Dodatkowe informacje

 • zawsze należy podpisać umowę wynajmu mieszkania/pokoju
 • wynajmując mieszkanie składa się depozyt na osobne konto bankowe, do którego nie ma dostępu ani najemca, ani wynajmujący
 • depozyt często jest w wysokości dwóch, a nawet trzech miesięcznych czynszów za mieszkanie
 • cena mieszkania dwupokojowego w Reykjaviku to zazwyczaj około 200,000 ISK
 • wprowadzając się do mieszkania warto zrobić dokładne zdjęcia każdemu pomieszczeniu mieszkania i zgłosić każde uszkodzenie mieszkania, aby uniknąć potrącenia pieniędzy ze złożonego depozytu

Islandzkie konto bankowe

Po przybyciu na Islandię należy otworzyć konto bankowe w Islandzkim banku. Pensje na Islandii otrzymuje się tylko i wyłącznie poprzez przelew na islandzkie konto bankowe. Banki na Islandii:

Otwierając konto bankowe w niektórych przypadkach jest się proszonym o małe zdjęcie legitymacyjne, które zostanie wydrukowane na karcie płatniczej. Kiedy my otwieraliśmy swoje konta bankowe, zostaliśmy poproszeni o paszporty (bank zrobił ich kopię), zdjęcie legitymacyjne oraz oczywiście numer kennitala. O wszystkich aktualnych warunkach, które trzeba spełnić przy otwieraniu konta bankowego, dowiesz się kontaktując się z wybranym bankiem.


Islandzki numer telefonu

Formalnością, którą należy wykonać jest kupienie islandzkiego numeru telefonu, a następnie zarejestrowanie go. Sieci telefoniczne na Islandii, to:

My korzystamy z Vodafone, jednak najpopularniejszą w naszej opinii jest NOVA. Zasięg w każdej sieci jest taki sam.


Elektroniczny system haseł na Islandii

Obywatele i rezydenci Islandii bardzo wiele spraw urzędowych oraz innych związanych z życiem na Islandii mogą załatwić internetowo. Do zalogowania się na stronach islandzkich urzędów i instytucji (firm, organizacji, gmin oraz innych organów publicznych i prywatnych) do swoich prywatnych kont (wciskamy Mínar síður lub Innskráning), potrzebne są hasła i na Islandii jest kilka różnych systemów haseł:

 • Íslykill
 • Rafræn skilríki á kortum
 • Rafræn skilríki á farsíma

Warto czym prędzej postarać się o możliwość korzystania z tych haseł, ponieważ bardzo ułatwiają one załatwianie i sprawdzanie różnych ważnych rzeczy – bez wychodzenia w domu i o każdej porze doby, co jest dużą oszczędnością czasu.

Mínar síður lub Innskráning – przenoszą na stronę do logowania się do swoich kont urzędów/instytucji, na których jest możliwość logowania się. Czyli na przykład:

Íslykill (IceKey)

Pierwszą możliwością jest posiadanie hasła Íslykill (IceKey, Klucz lodowy). Do logowania, oprócz hasła íslykill, potrzebny jest islandzki numer identyfikacyjny kennitala. Hasło íslykill uzyskuje się podczas logowania na dowolnej stronie, na której jest możliwość logowania się poprzez íslykill.

Pierwszy íslykill zostaje wygenerowany losowo przez maszynę i składa się z trzech słów ze słownika islandzkiego,  które są oddzielone kropkami (np. fyndið.lögfræðingur.hamingja). Przy pierwszym użyciu hasła, użytkownik zostaje poproszony o jego zmianę i musi to być tzw. mocne hasło, które zawiera co najmniej 10 znaków (z literami cyframi i symbolami).

Íslykill można uzyskać za pośrednictwem osobistej witryny bankowej, listownie pod adres zameldowania, listownie do ambasady Islandii za granicą lub w biurze Rejestru Krajowego (Þjóðskrá Íslands).

Więcej informacji znajdziesz tu: ÍSLYKILL

Rafræn skilríki á farsíma

Rafræn skilríki á farsíma to elektroniczny identyfikator w telefonach komórkowych, który jest bardzo uniwersalnym i wygodnym sposobem do logowania się na swoje konta różnych placówek. Do logowania potrzebny jest tylko islandzki numer telefonu, telefon komórkowy oraz ustalony przez użytkownika czterocyfrowy PIN, który wybiera się na telefonie za każdym razem logowania się na swoje konto.

Aby uzyskać identyfikator mobilny należy przypisać kartę SIM do nazwiska i upewnić się, że obsługuję ona elektroniczny identyfikator (można to sprawdzić na Auðkenni), a jeżeli nie, to należy udać się do operatora sieci komórkowej i poprosić o wymianę karty SIM na właściwą. Następnie przed użyciem identyfikatora należy go aktywować w banku. Potrzebny jest ważny dowód tożsamości ze zdjęciem (paszport, dowód osobisty lub prawo jazdy).

Przy logowaniu podaje się na stronie swój numer telefonu, a następnie wpisuje na swoim telefonie ustalony przez siebie numer PIN.

Więcej informacji znajdziesz tu: RAFRÆN SKILRÍKI Í FARSÍMA

Rafræn skilríki á kortum

Rafræn Skilríki á kortum to elektroniczy identyfikator umożliwiający logowanie się do wielu kont przy pomocy karty oraz odpowiedniego czytnika kart podpinanego do komputera przez USB i aplikację. Jest to mniej wygodny sposób logowania się, który można sobie podarować. Używało się go przed mobilną wersją.

Więcej informacji znajdziesz tu: RAFRÆN SKILRÍKI Á KORTUM

Nie wszystkie placówki udostępniają każdy sposób logowania się. Nie wszędzie zalogujemy się Lodowym kluczem. Elektroniczny identyfikator mobilny jest bardziej uniwersalnym sposobem.


Ubezpieczenie zdrowotne na Islandii

Każdy, kto zarejestrował się w Rejestrze Krajowym i otrzymał status rezydenta, po 6 miesiącach od złożenia wniosku do Rejestru Krajowego (Þjóðskrá Íslands) o rezydenturę/meldunek na Islandii (patrz punkt: Pobyt dłuższy niż 3 miesiące), zostaje objęty islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Dzieci do 18 roku życia ubezpieczone są wraz z rodzicami. Uzyskanie islandzkiego ubezpieczenia zdrowotnego liczy się od dnia złożenia wniosku do Rejestru Krajowego.

Przenoszenie ubezpieczenia

Jeżeli osoba, która przeprowadza się do Islandii jest obywatelem kraju należącego do EOG i była w tym kraju wcześniej ubezpieczona, to może przenieść swoje ubezpieczenie zdrowotne do Islandii od razu. Wówczas uzupełnia formularz E-104 i wysyła wniosek do Islandzkiej Ubezpieczalni Zdrowotnej (Sjúkratryggingar Íslands) na adres international@sjukra.is.

Formularz do pobrania oraz więcej informacji na temat ubezpieczenia zdrowotnego znajdziesz tu: FORMULARZ E-104

Jeżeli osoba nie kwalifikuje się do islandzkiego ubezpieczenia zdrowotnego, to do momentu islandzkiego ubezpieczenia zdrowotnego, powinna wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowe informacje

Dzieci do ukończenia 18 roku życia nie płacą za opiekę medyczną i mają w tym również bezpłatne leczenie stomatologiczne i ortodontyczne, które dla osób od 18 do 66 roku życia jest płatne. Osoba objęta islandzkim ubezpieczeniem zdrowotnym za każdą wizytę u lekarza i usługę uiszcza część opłaty. Natomiast kobiety mające islandzkie ubezpieczenie zdrowotne, nie płacą za opiekę położniczą w ciąży i podczas porodu.

Sprawdź cenniki opieki medycznej na Islandii na rok 2021 tu: CENNIK I oraz tu: CENNIK II

Szczegółowe informacje na temat islandzkiego systemu ubezpieczenia zdrowotnego znajdziesz tu: SJUKRA.IS

Osobista strona zdrowotna

Warto zapoznać się z tą stroną: OSOBISTA STRONA ZDROWOTNA, na której można się zalogować i mieć dostęp do swojej dokumentacji medycznej.

Mapa usług medycznych

Przydatną stroną jest MAPA USŁUG MEDYCZNYCH NA ISLANDII, która jest opracowana w języku polskim.

Przychodnie w Reykjaviku

Tutaj znajdziesz PRZYCHODNIE ZDROWOTNE w Reykjaviku. Warto pamiętać, by znaleźć swoją najbliższą przychodnię, zarejestrować się w niej i wybrać swojego lekarza rodzinnego.


Komunikacja miejska

Na Islandii nie ma pociągów, metra, tramwajów, taksówki są drogie, a połączenia autobusowe nie są tak dobrze rozwinięte na Islandii, jak w innych, rozwiniętych krajach europejskich. Jedynym publicznym środkiem transportu są autobusy Strætó. Na obszarze metropolitarnym, który obejmuje: Reykjavík, Seltjarnarnesbær, Mosfellsbær, Kjósarhreppur, Hafnarfjarðarkaupstaður, Garðabær i Kópavogur autobusy mają całkiem dobrze rozwiniętą siatkę połączeń. Jeden dzienny bilet dla osoby dorosłej kosztuje 490 ISK, a nocny 980 ISK. Karta miesięczna kosztuje 13,300 ISK, a roczna 80,000 ISK.

Jednak prędzej czy później na pewno emigrant zdecyduje się na zakup samochodu (lub będzie miał możliwość wypożyczenia/otrzymania samochodu z firmy), ponieważ na Islandii trudno się żyje bez niego. Docieranie do atrakcji turystycznych usytuowanych poza miastem bez samochodu jest bardzo kłopotliwe, a często niemożliwe, a Islandia to kraj, który w wolnym czasie bardzo często się zwiedza.

Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej na Islandii: STRÆTÓ 


Informacje o COVID-19

Wszystkie aktualne informacje na temat COVID-19 (kwarantanny i testów) znajdziesz w języku polskim na oficjalnej islandzkiej stronie o COVID-19 tutaj: COVID.IS


Źródło:
[1] http://naszmalyswiat.pl/islandzki-numer-identyfikacyjny-kennitala/
[2] https://island.is/en/icekey
[3] https://www.skilriki.is/notendur/skilriki-i-farsima/
[4] https://www.skilriki.is/notendur/skilriki-a-kortum/
[5] https://www.sjukra.is/english/social-insurance-in-iceland/
[6] https://www.straeto.is

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *