Blog

Nauka języka islandzkiego – darmowe materiały

Myślisz o przeprowadzce do Islandii lub jesteś już po i chcesz zacząć uczyć się języka islandzkiego? W takim razie ten wpis może ci się przydać, ponieważ udostępniam zebrane przeze mnie świetne źródła do nauki tego języka i to darmowe! 

Z okazji Dnia Języka Islandzkiego, który obchodzony jest 16 listopada, aktualizuję wpis sprzed kilku lat o materiałach do nauki islandzkiego, których obecnie jest ogrom, a co więcej w większości są one za darmo! Nie przedłużając – zapraszam do zapoznania się z przygotowaną przeze mnie listą linków, które podzieliłam według kilku kategorii.

Kursy internetowe

👩‍💻 Uniwersytecki kurs języka islandzkiego Icelandic Online: naukę języka islandzkiego rozpoczęłabym od samodzielnego zrobienia przynajmniej pierwszego poziomu (Survival Course) internetowego kursu języka islandzkiego, który został opracowany przez Uniwersytet Islandzki. Został on udostępniony dla wszystkich za darmo, jednak, by korzystać z platformy należy założyć na niej swoje konto. Poziomów w tym serwisie jest w sumie sześć, a przerobienie wszystkich zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Icelandic Online jest platformą interaktywną, estetyczną i prosto zaprojektowaną, dzięki czemu korzysta się z niej bardzo przyjemnie.

👩‍💻 Icelandic Online – BÖRN: wersja powyższego kursu dedykowana najmłodszym. Jeżeli twoje dziecko zaczyna przygodę z językiem islandzkim, wówczas ten serwis będzie dla niego bardzo pomocny. Ma on charakter interaktywny i zawiera elementy gry, w ktorej dzieci są prowadzone krok po kroku przez proces skolenia. Pierwsze kursy uczą liter i dźwięków, a następnie rozpoczynają się ćwiczenia z fabuły i czytania.

👩‍💻 Viltu læra íslensku?: seria 21 odcinków programu telewizyjnego „Czy chcesz się uczyć islandzkiego?”, które przedstawiają różne życiowe sytuacje (podróż, praca, zabawa). Każdy odcinek trwa około 20 minut i podzielony jest na dwie części – scenkę sytuacyjną oraz lekcję w klasie. Odcinki zostały wyemitowane w telewizji w 2003 roku, a od 2008 roku prawo do nich ma Islandzkie Ministertwo Edukacji i Kultury, które w 2010 udostępniło je dla wszystkich w sieci.

👩‍💻 Ylhýra: to bezpłatny serwis ze zbiorem tekstów w języku islandzkim, w których wyświetlane jest tłumaczenie każdego słowa i zdania. Zawiera także prostą grę fiszkową, aby pomóc w budowaniu głębszego aktywnego słownictwa. Gra, przeznaczona do codziennego użytku, zawiera 2000 słów i zdań, które mają na celu dać ci wyczucie idiomatycznego użycia języka i gramatyki.

Podręczniki

Darmowych podręczników do pobrania na komputer, tablet, czy telefon jest na pewno przynajmniej kilkadziesiąt. Poniżej przedstawiam moje ulubione, wśród których są także pozycje dla dzieci. Większość z nich ma nagrane czytanki, dzięki czemu można uczyć się poprawnej wymowy.

📚 Íslenska fyrir alla: najlepsza seria podręczników dla początkujących dorosłych, na jakich można rozpocząć naukę islandzkiego, jako drugiego języka obcego. Przerabia się wszystkie elementy umiejętności w nauce języka, czyli: rozumienie (czytanie i słuchanie), mówienie i pisanie. Tematyka jest różnorodna i dotyczy islandzkiego społeczeństwa oraz życia codziennego. Książki zostały zaadaptowane z programu nauczania dla obcokrajowców – studiów licencjackich islandzkiego Ministerstwa Edukacji i Kultury.

📚 Hitt og þetta: jest to bardzo przyjemny podręcznik, który można przerabiać równocześnie z Íslenska fyrir alla (raczej częścią 2), ale w momencie, kiedy już osiągnęło się podstawy językowe. Podręcznik ten rozbudowuje słownictwo oraz poprawia umiejętność czytania ze zrozumieniem.

📚 Fyrsti, Annar i Þridji Smellur: Seria nieco trudniejszych podręczników, które opierają się na czytaniu ze zrozumieniem różnorodnych tekstów na poziomie średniozaawansowanym. Będą za trudne na początek, ale po przerobieniu powyższych, jak najbardziej odpowiednie.

📚 Ísland hér búum við i Ísland hér búum við vinnubók: islandzki podręcznik i ćwiczenia do geografii, które został opracowane w średniozaawansowanym języku. Polecam go zwłaszcza dla tych, którzy interesują się geografią i podróżami po Islandii.

📚 Kæra dagbók 1, 2, 3: seria trzech książek przeznaczona dla dzieci od 8 do 14 roku, dla których język islandzki nie jest językiem ojczystym. Książki świetnie nadają się także dla dorosłych uczniów.

📚 Halló heimur 1, 2, 3 oraz verkefnabók 1, 2, 3: seria podręczników z ćwiczeniami z przedmiotów społecznych i przyrodniczych dla szkoły podstawowej. Rozdziały dotyczą pór roku, światła i cieni, ludzkiego ciała, zwierząt domowych i domowych, ruchu drogowego, naszego środowiska, wiary, tożsamości i rodziny (1), wody, powietrza i dźwięków, ciała i duszy, ptaków i dzikich ssaków, bezpieczeństwa, osadnictwa na Islandii, wiary osadników, swojego bytu (2) oraz nieba, siły i ruchu, zdrowej duszy w zdrowym ciele, bezpieczeństwa w środowisku, wulkanów Islandii i Islandii (3).

📚 Smábókaskápurinn: niewielka platforma z dziewięcioma książeczkami dla dzieci, czytanymi przez lektora. Przyjemne do przerabiana tuż przed spaniem.

Słowniki internetowe

🌐 Íslensk nútímamálsorðabók

🌐 Íslensk stafsetningarorðabók 

Gramatyka

🌐 Beygingarlýsing íslensks nútímamáls

🌐 Icelandic Made Easier

🌐 Icelandic Grammar Reference

Aplikacje internetowe

Język islandzki znajdziemy również na wielu aplikacjach internetowych, które warto zainstalować na swoim smartfonie. Z darmowych warto tu wymienić: Memrise, Drops.

Gry dla dzieci

Jest klilka fajnych aplikacji z grami edukacyjnymi dla dzieci. My szczególnie lubimy gry utworzone przez bank Íslandsbanki i jest to seria z pingwinkiem Georg:

  • 🐧 Georg og klukkan – pingwinek uczy czytania godziny
  • 🐧 Georg og leikirnir – różne gry
  • 🐧 Georg og félagar – Georg i przyjaciele

Mass i Social Media

Oczywistymi źródłami i sposobami na naukę języka, jest oczywiście otaczanie się nim z każdej możliwej strony. Do wyboru mamy telewizję, radio i podcasty, internet i magazyny. Warto znaleźć swoje ulubione programy i regularnie do nich wracać.

📺 Telewizja:

  • islandzka telewizja to: RÚV
  • dla początkujących w nauce islandzkiego polecam również islandzką telewizję dziecięcą, czyli KRAKKARÚV

📻 Radio: najpopularniejszymi islandzkimi stacjami radiowymi są:

I tutaj polecam zainstalować sobie aplikację Útvarp FM Ísland (Iceland), na której znajdują się zarówno islandzkie stacje radiowe, jak i podcasty.

🗣 Podcasty: po listę islandzkich podcastów najlepiej zaglądnąć na stronę Podtail, na której na bieżąco aktualizowana jest lista 100 najpopularniejszych islandzkich podcastów.

🗞 Portale informacyjne: najnowsze wiadomości prosto z Islandii znajdziesz na takich portalach, jak:

🎥 YouTube:

  • największym kanałem na YouTube, na którym nauczany jest język islandzki jest Let’s Learn Icelandic!. Prowadzony jest on przez Islandkę, dlatego mamy pewność, że publikowane materiały są jak najbardziej poprawne.
  • Cool Icelandic Lessons – to stary kanał z bardzo prostymi lekcjami islandzkiego.
  • Learn Icelandic – kanał z kilkoma lekcjami islandzkiego.
  • Íslenskukennarinn – jest to kanał prowadzony przez edynburskiego nauczyciela języka islandzkiego Maxa Nylora.
  • Icelandic by Movies – kanał z fragmentami bajek, które mają podwójne napisy – w języku islandzkim i angielskim.
  • Strumparnir – to kanał z odcinkami bajki Smerfy w języku islandzkim. Nasz syn prawie codziennie ogląda ten kanał w ramach nauki islandzkiego.
  • Barnalög – islandzkie piosenki dla dzieci. My właśnie od nich zaczęliśmy naukę języka islandzkiego u naszego synka.

📸 Instagram – jest kilka kont na Instagramie, które uczą języka islandzkiego, ale bardzo polecam też śledzić islandzkich influencerów. Dzięki temu poznaje się żywy, slangowy, codzienny islandzki, a nie tylko ten bardziej formalny. Konta, które polecam sprawdzić:

  • @islenskunaman, które prowadzone jest przez nauczycielkę języka islandzkiego, u której miałam też prywatne lekcje. Moim zdaniem jest to najlepsze konto z językiem islandzkim.
  • @learnicelandicnow, to konto prowadzone przez młodego Islandczyka.
  • @islandzki.ordaflaumur, to polskie konto z nauką języka islandzkiego.
  • @helgamaga – islandzka influencerka kulinarna (aktywna również na TikToku)
  • @tinnath – konto lifestylowe islandzkiej stewardessy Tinny Þorradóttir (aktywna również na TikToku)

👤 Facebook:

  • Practice Learn Icelandic – jest to grupa aktywnie uczącej się islandzkiego społeczności, której można zadawać pytania i dyskutować na tematy związane z nauką języka islandzkiego.
  • Spjallfelagi – to miejsce, gdzie można poszukać partnera do wspólnego praktykowania języka islandzkiego.

Spotkania językowe

W Islandii organizowane są darmowe spotkania dla uczących się islandzkiego, podczas których można ćwiczyć język w praktyce. Spotkania mają miejsce w bibliotekach, a więcej informacji (z najbliższymi datami spotkań) znajdziesz tu: Spjöllum með hreim.

Podsumowanie

Powyżej podałam różnorodne źródła, które pomagają w ćwiczeniu czytania, słuchania, pisania i mówienia w języku islandzkim. Kluczem do nauki języka obcego, która daje efekty, jest moim zdaniem po pierwsze immersja językowa, po drugie regularność, a po trzecie ćwiczenia w praktyce. Warto stworzyć sobie jak najbardziej islandzkie otoczenie- przestawić język w telefonie na islandzki, regularnie słuchać radia, muzyki islandzkiej, oglądać islandzką telewizję (choćby programy dla dzieci) i starać się używać języka w codziennych sytuacjach – nie tylko w mowie, ale także szukając informacji, czy choćy przeglądając media społecznościowe, po islandzku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *